Coraz upalniej nad Wisłą

zeka na to prawo, ale jednak parametry energooszczędności są bardzo ważne. Dlaczego audyt energetyczny ma sens? Ponieważ dzięki niemu wiemy w których miejscach ucieka z naszego domu ciepło - dzięki kamerze termowizyjnej widać w

Coraz upalniej nad Wisłą chłodnictwo przemysłowe

Audyt energetyczny - zbędny wydatek?

Już od wielu lat w prawie budowlanym jest zapis zobowiązujący do wykonania audytu energetycznego nowych budynków mieszkalnych. Wiele osób narzeka na to prawo, ale jednak parametry energooszczędności są bardzo ważne.

Dlaczego audyt energetyczny ma sens? Ponieważ dzięki niemu wiemy w których miejscach ucieka z naszego domu ciepło - dzięki kamerze termowizyjnej widać wszystkie mosty termiczne. Dzięki tej wiedzy możemy poprawić parametry energooszczędności naszych domów, w efekcie zaoszczędzimy na ogrzewaniu.


Potrzeba klimatyzacji

Jak większość z Was pewnie wie, w Polsce mamy coraz wyższe temperatury latem, a co za tym idzie w naszych domach i mieszkaniach temperatura osiąga nieznośnie wysoki poziom. Dlatego coraz więcej osób inwestuje w klimatyzatory.

Taka inwestycja może nie zwróci się bezpośrednio, ale zwiększymy swój komfort i dobre samopoczucie, a co za tym idzie nasza produktywność wzrośnie i nie będziemy się tak źle czuć w upały. Ponadto klimatyzacja wcale nie jest aż taka droga- wystarczy bowiem już 500zł, aby kupić mały i wydajny klimatyzator wolno stojący. W sam raz do ochłodzenia jednego średniej wielkości pokoju.


Definicja domu energooszczędnego

Dom niskoenergetyczny ? obiekt, który cechuje niższe niż w przypadku tradycyjnego budownictwa zapotrzebowanie na ciepło. Nazywany jest też domem energooszczędnym.

Zapotrzebowanie na ciepło dla domu niskoenergetycznego kształtuje się na poziomie od 30 do 60 kWh/ (m??rok). W przypadku budynku tradycyjnego wzniesionego zgodnie z obowiązującymi przepisami wartość ta wynosi od 90 do 120 kWh/ (m??rok). Dom pasywny potrzebuje poniżej 15 kWh/ (m??rok).

Obiekty wznoszone w standardzie domu niskoenergetycznego mają dobrą izolację przegród zewnętrznych i okna o niskim współczynniku przenikania ciepła.

Szczególną uwagę poświęca się miejscom, w których na skutek przerwania ciągłości izolacji cieplnej mogą tworzyć się tzw. mostki termiczne. Nie stosuje się w nich okien połaciowych.

Stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury budynku jest z reguły niższy niż w tradycyjnych obiektach.

Pomieszczenia są tak usytuowane, by można było korzystać z energii słonecznej do ich dogrzewania i oświetlania (tzw. ogrzewanie pasywne).

Stosuje się wyłącznie wentylację mechaniczną z rekuperacją, aby wykorzystywać ciepło zawarte w powietrzu usuwanym na zewnątrz jako urządzenie dodatkowe stosuje się gruntową czerpnię powietrza.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Dom_niskoenergetyczny