Kiedy potrzeba geodety

nice hamowali, myśląc, że jest to właśnie pomiar prędkości. Jednak to prawie na pewno byli geodeci ze sprzętem pomiarowym, którzy wykonywali swoją pracę- czyli wykonywali pomiary terenu. Prawdopodobnie aktualizując mapy lub ro

Kiedy potrzeba geodety

Trójnóg i urządzenie pomiarowe

Nie raz pewnie widzieliście dwóch panów ubranych w kamizelki odblaskowe noszących trójnóg z urządzeniem przypominającym fotoradar. Niektórzy pewnie w panice hamowali, myśląc, że jest to właśnie pomiar prędkości.

Jednak to prawie na pewno byli geodeci ze sprzętem pomiarowym, którzy wykonywali swoją pracę- czyli wykonywali pomiary terenu. Prawdopodobnie aktualizując mapy lub robiąc pomiary pod rozbudowę lub przebudowę danego odcinka drogi. Taki proces pomiarowy jest niezbędny to rozpoczęcia każdej inwestycji. Do urzędu należy przesłać orientacyjną mapkę terenu inwestycji czy planowanych prac, aby dostać pozwolenie na dalsze działania.


Mierniczy przysięgły - historyczny geodeta

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.

Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły


Wikipedia o zawodzie geodety

Geodeta ? nazwa zawodu, osoba zajmująca się geodezją.

Przed II wojną światową zawód geodety oznaczał osobę zajmującą się geodezją jako dyscypliną naukową (dziedziną wiedzy). Natomiast osoba zajmująca się miernictwem, wykonująca prace geodezyjne związane z pomiarami małych powierzchni (geodezja niższa), była określana mianem mierniczego przysięgłego i była osobą wykonującą zawód zaufania publicznego. Taki podział należał do polskiej tradycji i został zmieniony z powodów politycznych po 1945 roku1.

Aby geodeta mógł wykonywać samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii, niezbędne jest posiadanie uprawnień zawodowych

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Geodeta