Przy budowie i tworzeniu mapek- czyli rola geodety

nków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby kt

Przy budowie i tworzeniu mapek- czyli rola geodety

Cytat z Wiki o mierniczym przysięgłym

Mierniczy przysięgły ? osoba zajmująca się miernictwem (rodzajem geodezji) jako wolnym zawodem w Polsce w latach 1925?1952.

Spełnienie warunków pozwalających uzyskać tytuł mierniczego przysięgłego, wymagało długotrwałego przygotowania, zazwyczaj poprzez konieczność odbycia odpowiednich studiów, a także stażu zawodowego. Wnioski o nadanie tytułu mogły składać osoby które spełniały warunki podane w ustawie z dnia 15 lipca 1925 roku2. Ustawa ta gwarantowała mierniczemu przysięgłemu wyłączność na prowadzenie wszelkich prac przynależnych do tej profesji i dawała gwarancję należytego ich wykonania.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mierniczy_przysięgły


Geodezja w codziennym życiu

Geodezja jest jedną z istotniejszych dziedzin nauki, jeśli chodzi na przykład o nieruchomości. To właśnie działalność geodety jest niezbędna, jeśli musimy wyznaczyć teren pod budowę domu czy rozsądzić sąsiedzki spór.

Niewątpliwie taka działalność cieszy się sporą popularnością. Właściwie w każdym większym mieście znajdziemy zupełnie profesjonalne usługi geodezyjne, gdzie uprawniony do wykonywania zawodu geodeta udzieli nam odpowiedzi na najbardziej intrygujące nas pytania czy też wskaże teren a także stworzy odpowiednie mapki pomagające na przykład w budowie własnych czterech ścian. Nie da się więc ukryć, że skorzystanie z usług geodety jest w wielu przypadkach naprawdę niezbędne w codziennym życiu.


Jak wygląda praca geodety?

Praca geodety odbywa się na różnych płaszczyznach oraz nie tylko w biurze. Jest to praca wymagająca zarówno poruszania się na zewnątrz jak i siedzenia w biurze. Do biurokratycznych rzeczy, które robią geodeci w ramach swoich usług należą między innymi obliczenia na podstawie dokonanych pomiarów, uzupełnianie mapek geodezyjnych oraz przygotowywanie dokumentów do urzędów.

Wielu doświadczonych geodetów korzysta z pomocy młodszych kolegów przy wykonywaniu pomiarów w terenie, podczas gdy oni mogą załatwiać wymagające doświadczenia sprawy urzędowe.